Zasłony zaciemniające, czyli noc w środku dnia

zasłony zaciemniające

Czy wiesz czym się charakteryzują zasłony zaciemniające? Jeśli nie, to koniecznie sprawdź informacje poniżej.

Dobrze oświetlony dom jednorodzinny lub ulica, na której mieszkamy, znacznie zwiększa nasze bezpieczeństwo w nocy. Dla niektórych osób, niestety takie światło wpadające do sypialni może wiązać się z gorszą jakością snu. Cienkie zasłony lub rolety nie zawsze są w stanie całkowicie powstrzymać wpadające do pokoju światło. Sen w oświetlonym pomieszczeniu może zaburzać wydzielanie melatoniny. Hormon ten jest wytwarzany przez szyszynkę właściwie wyłącznie w ciemności. Za jego sprawą regulowany jest w naszym organizmie zegar biologiczny. Według badań, odpowiedni poziom melatoniny przyczynia się do uregulowania cyklu miesięcznego kobiety, a także zmniejsza ryzyko zachorowań na raka, związanego z narządami płciowymi. Niektórzy, chcąc poradzić sobie z zakłóceniami snu, nakładają opaski na oczy, lecz nie jest to zbyt komfortowe rozwiązanie. Warto zastanowić się nad odpowiednim zasłonięciem okien.

zasłony-zaciemniające-blackout

Spokojniejszy sen dzięki zasłonom zaciemniającym

W krajach leżących na kole podbiegunowym, gdzie przez kilka miesięcy w roku występuje dzień polarny, najpopularniejszym sposobem na niechciane światło są zasłony zaciemniające blackout. Zasłony tego typu są w stanie zatrzymać do 95% promieni słonecznych. Dni polarne nam raczej nie grożą, ale komu z nas nie zdarzyło się zdrzemnąć w dzień? Dla osób pracujących nocą, zaśnięcie po powrocie z pracy bywa równie ciężkie. Z tego względu, warto przemyśleć umieszczenie takich rolet w sypialni. Rodzice zmagający się z ułożeniem dzieci do snu, wiedzą jak bardzo wszelkiego rodzaju bodźce potrafią rozbudzić dziecko. Pokój dziecięcy powinien być stonowany i dający wyciszenie, tak więc zasłony zaciemniające są bardzo dobrym pomysłem. Poza właściwościami wyciemniającymi, zasłony z tkaniny blackout działają również wygłuszająco. Ich gruba struktura potrafi zatrzymać nawet do 40% odgłosów dochodzących z zewnątrz.

Zasłony zaciemniające blackout – nie tylko do sypialni

Ciężkie zasłony kojarzą nam się zazwyczaj z sypialnią i nie ma w tym nic dziwnego. Jednak zastosowanie tego produktu nie kończy się na stworzeniu warunków do snu. Jeśli zasłonimy okna przy ostrym słońcu, zauważymy dużo niższą temperaturę w pomieszczeniu. Jest to związane z blokowaniem dopływu promieni słonecznych. Tak więc zasłony typu blackout są niezastąpione podczas upalnych dni. Ich właściwości termoizolacyjne działają również w drugą stronę. Tak więc zimową porą, swoje właściwości przekierują na utrzymanie ciepła w domu. Dostępne są również zasłony zaciemniające krótkie, które są dużo lżejsze i nadadzą się do każdego pomieszczenia w domu. Dzięki idealnej ciemności możemy stworzyć w swoim mieszkaniu salę kinową. Wyświetlając film z rzutnika na ścianę, czy nawet włączając go na zwykłym telewizorze, efekt będzie niepowtarzalny.

Kupując zasłony blackout bardzo szybko docenimy ich liczne właściwości. By uzyskać pożądany efekt, konieczne jest odpowiednie umiejscowienie karnisza tak, aby nie było miejsca na prześwity. Należy pamiętać o właściwej pielęgnacji przy praniu. Nie można prać ich w temperaturze powyżej 30 stopni ani suszyć w sposób mechaniczny. Tkanina po nasiąknięciu wodą staje się bardzo ciężka, co może sprawiać pewne problemy. Najlepszym rozwiązaniem jest oddanie ich do pralni chemicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *